» گرانترین خانه جهان: در ایران و در شهر تهران

ارزشمندترین خانه جهان در میدان حسن آباد به سمت امام خمینی است. خانه ای تاریخی که به واسطه داشتن اشیایی تاریخی و بسیار قیمتی در دهه ۴۰ به عنوان گرانترین خانه شناخته می شود. این خانه گرانبها توسط پروفسور پوپ مورخ آمریکایی که مقاله‌ای با عنوان بررسی هنرهای ایران در مجله سپید و سیاه نوشته بود، معروف شد و هنوز هم جزو یکی از منحصر به فردترین خانه های ایران و جهان است.

شاید بسیاری از افرادی که در منطقه حسن آباد زندگی می کنند از وجود چنین خانه گرانبهایی بی خبر باشند، شاید شما نیز بارها و بارها از نزدیکی این خانه گذر کرده باشید ولی متوجه حضور چنین خانه ای نشده باشید. این خانه گرانبها برای استاد دانشگاهی بوده که سالها عمر خود را صرف جمع آوری وسایلی تاریخی و قیمتی کرده است. تمامی وسایل بکار برده شده در این خانه از عمارت های در حال تخریب و یا کاوش های طولانی این استاد دانشگاه و همسرش بدست آمده، و سپس به طرز هنرمندانه ای در جای جای خانه نصب شده اند. برخی از این آثار تاریخی همانند کلکسیون پارچه، چپق و قلیان، سفالینه، شیشه، تابلو نقاشی، مسکوکات، مهرها و اسناد تاریخی و غیره با نظم و ترتیب خاصی در خانه نگهداری می شدند.

کاشی های زرفام در این خانه به شیوه ای هنرمندانه بر روی دیوار کار گذاشته اند، که یکی از مهمترین اشیای داخل خانه محسوب می شوند. این خانه گرانبها پس فوت ساکنینش و توسط مالک اصلی وقف دانشگاه تهران شد و از آن به بعد این موزه که با نام موزه مقدم شناخته می شود در تولیت دانشگاه تهران می باشد.


معماری موزه مقدم

محال است کسی وارد این خانه شود و در کنار آثار تاریخی این خانه مجذوب معماری آن نشود. این خانه ارزشمند دارای مساحتی برابر با ۲۱۱۷ متر مربع است، که شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری می باشد؛ ساختمان بیرونی همان ساختمان تابستانی است که در آن اتاق پیشخوان قرار گرفته، این اتاق در زمان قدیم به عنوان اتاق جانبی سالن پذیرایی استفاده می شده و هم اکنون در بخشی از قسمت های این اتاق به معرفی زندگی نامه کاری و علمی استاد مقدم پرداخته می شود، و بخش دیگری از آن برای نمایش آثار تزئینی چوبی، وسایل آشپزخانه و صندوق خانه های قدیمی قرار گرفته است.

تزییناتی که بر روی دیوار های حوضخانه قرار گرفته از کاشی ها وظروف سفالی برگرفته از آثار نفیس متعلق به سده های چهارم تا سیزدهم هجری قمری می باشد و به خوبی بیانگر هنر و سیر تحول صنعت سفال و کاشی ایران است.

ایوان موزه مقدم و ستون هایی که از کاخ خواهر ناصر الدین شاه آورده شده اند.

یکی از بهترین قسمت های خانه در ضلع شمالی ساختمان اربابی قرار گرفته است. این قسمت را ایوانی تشکیل می دهد که بر پایه چند ستون و طاق ساخته شده است. در تزیین این ایوان از کاشی های دوره زندیه و قاجار استفاده شده، و در وسط آن از حوضچه ای مرمری و کوچک که متعلق به حمام فتحعلی شاه قاجار بوده بهره گرفته شده است. آب از طریق این حوضچه فوران کرده و سپس از طریق جوی آبی کوچک به استخر می ریزد. استخر این خانه از روی استخر و آب نماهای باغ الحمراء (باغی از دوران صدر اسلام اسپانیا) طراحی شده است.

تزئینات این خانه هر بازدیدکننده ای را شگفت زده می کند. دو حیاط اندرونی و بیرونی با دیواری متشکل از چند عدد ستون مارپیچی و تعدادی طاق بر روی این ستون ها با تزیینات کاشی و پایه ستون های حجاری شده مشابه پایه ستون های کاخ چهل ستون اصفهان از همدیگر جدا می شوند.

پایه ستون های بکار برده شده در ایوان، در هنگام تخریب کاخ خواهر ناصر الدین شاه به این محل آورده شده اند، ایوان نیز با نمای بیرونی به شکل دو سنتوری با گچبری ایرانی طراحی شده، و بر روی چهار ستون با گچبری کرنتی ساخته شده است. ایوان این خانه دارای دو پلکان می باشد که به صورت مارپیچ از حیاط قابل دسترسی می باشد و هنوز هم به شکل قدیمی خود پابرجاست. تزیینات بکار رفته در این محل توسط دکتر مقدم از کاشی های کوباچه صفوی، آینه کاری های زندیه و قاجار و کاشی های معرق و خشتی قاجار و پهلوی اول انجام شده است.

سالن زمستانی یا اتاق قاجار موزه مقدم

اتاق قاجار همان سالن زمستانی در این خانه است، که تزیینات آن با استفاده از طاقچه گچبری زندیه از اصفهان، شومینه ای از قصر فیروزه یا همان کاخ «فیروزه خانم» سوگلی ناصرالدین شاه می باشد. این اتاق به دلیل تزییناتی که در آن بکار برده شده با نام اتاق قاجار شناخته می شده است.

نظر شما!!