» وام مسکن یکم بانک مسکن به‌صرفه‌تر است یا وام با اوراق؟

وام مسکن یکم بانک مسکن به‌صرفه‌تر است یا وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن؟ تاثیر تورم، ارزش ریال، قیمت خانه و مبلغ اجاره بر هر یک از این وام‌ها چیست؟

چندین راه برای گرفتن وام مسکن وجود دارد. اما وام مسکن یکم بانک مسکن و وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه) دو راهی هستند که بیشتر موردتوجه خریداران است. اما هرکدام از این وام‌ها هزینه‌ها و شرایط خودشان را دارند. در ادامه بررسی میشود که با در نظر گرفتن هزینه‌ها و شرایط اقتصادی کدام وام به‌صرفه‌تر است.

وام با اوراق تسهیلات خرید مسکن بانک مسکن (تسه)

اگر در مورد وام با اوراق بانک مسکن یا همان تسه اطلاع کافی ندارید توصیه می‌کنیم حتماً همه چیز درباره اوراق تسهیلات خرید مسکن را بخوانید. برای اینکه ۶۰ میلیون تومان بگیرید باید ۱۲۰ برگ اوراق بخرید. این کار با در نظر گرفتن قیمت ۷۵ هزار تومان برای هر برگ اوراق ۹ میلیون تومان خرج دارد و بنابراین عملاً ۵۱ میلیون تومان به دست شما می‌رسد.

مبلغ وام: ۶۰ میلیون تومان (۵۱ میلیون پس از خرید اوراق)
نرخ سود: اوراق ۱۷٫۵ درصد
مبلغ قسط به روش ساده: ۹۹۹ هزار تومان
کل سود: ۸۳ میلیون و ۸۸۰ هزار تومان

دانستنی شماره یک: کل پرداختی (اصل و سود) وام با اوراق ۱۴۳٫۸ میلیون تومان است.

البته جدای از این وام می‌توانید با خرید اوراق، مبلغ ۱۰ میلیون تومان دیگر هم در قالب تسهیلات جعاله تعمیر مسکن از بانک مسکن وام بگیرید. با این تفاوت که بازپرداخت این وام ۵ ساله است.

وام مسکن یکم

در این وام سقف فردی تسهیلات قابل اعطا بر روی هر واحد در شهر تهران ۸۰ میلیون تومان، در شهرهای بزرگ بالای ۲۰۰ هزار نفر جمعیت ۶۰ میلیون تومان و سایر مناطق شهری معادل ۴۰ میلیون تومان تعیین شده است. بنابراین برای هر زوج شاغل در تهران ۸۰ میلیون تومان پرداخت می‌شود که مجموع آن به ۱۶۰ میلیون تومان می‌رسد.
حداقل متوسط موجودی در هر دوره ۶ ماهه برای کسب سقف‌های تسهیلاتی ۸۰ میلیون تومان، ۶۰ میلیون تومان و ۴۰ میلیون تومان، به ترتیب ۱۳٫۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و ۶٫۷ میلیون تومان تعیین شد؛ بنابراین اگر سپرده‌گذاران اقدام به افتتاح حساب با حداقل‌های اعلام‌شده بکنند و در طول مدت سپرده‌گذاری موجودی حساب خود را افزایش ندهند پس از شش دوره انتظار شش‌ماهه معادل سه سال می‌توانند از سقف‌های تعیین‌شده بهره‌مند شوند.

همان‌طور که پیش‌تر خواندید، در وام با اوراق ۵۱ میلیون تومان به دستمان رسید. برای اینکه امکان مقایسهٔ دو وام را داشته باشیم شرایط وام مسکن یکم را برای دریافت ۵۱ میلیون تومان بررسی می‌کنیم.

مبلغ وام: ۵۱ میلیون تومان
نرخ سود: ۹٫۵ درصد
میزان سپرده‌گذاری در بانک: ۲۵٫۵ میلیون تومان
مدت سپرده‌گذاری: یک سال
قسط هر ماه: ۵۹۵ هزار تومان
کل سود دوره: ۳۴ میلیون و ۶۶۰ هزار تومان

دانستنی شماره دو: کل پرداختی (اصل و سود) وام مسکن یکم ۸۵٫۶ میلیون تومان است.

در نظر داشته باشید که به سپردهٔ شما در طول این یک سال سودی پرداخت نمی‌شود و بنابراین سودی که می‌توانستید در این یک سال دریافت کنید بخشی از هزینه‌های شما است. برای محاسبهٔ هزینهٔ فرصت خواب یک‌سالهٔ پولتان باید بالاترین نرخ سود تضمینی را در نظر بگیریم. در حال حاضر صندوق‌های سرمایه‌گذاری درآمد ثابت با ضمانت نقدشوندگی توسط بانک‌ها احتمالاً بهترین گزینه هستند. اگر در مورد ویژگی‌های صندوق‌های سرمایه‌گذاری اطلاع ندارید راهنمای دریافت سود بیش از ۱۸ درصد از بانک‌ها و ۶ نکته که قبل ار سپرده‌گذاری در صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید بدانید را بخوانید.

میانگین سود ۳ ماه گذشته در صندوق‌های سرمایه‌گذاری: ۲۲
سود ماهانه: ۱٫۸۳
سود مرکب سالانه: حدود ۲۴ درصد
سود مرکب ۲۵٫۵ میلیون تومان سپرده: ۶٫۱ میلیون تومان

دانستنی شماره سه: سود سپرده‌ای که باید برای گرفتن وام در بانک بگذارید ۶٫۱ میلیون تومان است.

دانستنی شماره چهار: ۱۰ سال دیگر یک‌میلیون تومان ارزش خیلی کمتری دارد. دلیل آن‌هم تورم است. بنابراین قسطی که ۱۰ سال دیگر باید بپردازید به پول امروز خیلی کمتر است.

محاسبات درواقع پیچیده‌تر از این است. در پرداخت اقساط به روش ساده شما در ۱۲ سال هرماه مبلغ ثابتی را به بانک پرداخت می‌کنید. اما ارزش ریال در این مدت کمتر و کمتر می‌شود. بنابراین باید کاهش ارزش پول ملی با توجه به وجود تورم را نیز به محاسبات اضافه کرد.

دانستنی شماره پنج: اگر به خاطر تورم هرسال ۱۰ درصد از ارزش ریال کم شود ۱ میلیون تومان امروز ۱۲ سال بعد ۳۱۴ هزار تومان ارزش دارد.

در اینجا باید فرضی برای کاهش ارزش ریال ناشی از تورم در ۱۲ سال آینده داشته باشیم. این کاهش ارزش در طول دو سال گذشته کمتر شده اما در برخی از اوقات به بالای ۳۰ درصد هم رسیده است. در جدول زیر محاسبه کرده‌ایم که ارزش یک‌میلیون تومان در امروز با کاهش سالانه در طول ۱۲ سال آینده چقدر خواهد بود.

اگر شما وام با اوراق گرفته‌اید با فرض اینکه نرخ کاهش ارزش ریال در طول این ۱۲ سال هرسال ۱۰ درصد باشد در این صورت در سال پایانی ارزش ۹۹۹ هزارتومانی که هرماه به بانک پرداخت می‌کنید به پول امروز حدود ۳۱۴ هزار تومان خواهد بود.
در جدول زیر کل پرداختی (اصل و سود) وام‌های مسکن یکم و اوراق با در نظر گرفتن کاهش ارزش ریال محاسبه شده‌اند.

نظر شما!!