» ساختمان سبز در هلند

ساختمان سبز، خودکفا در حفظ و تولید انرژی های طبیعی

در رتردام هلند یک پروژه ساختمان سبز توسط گروه معماری MVRDV به پایان رسیده که معماران خوش‌ذوق و خبره آن توانسته‌اند با ساخت یک حیاط مرکزی انزوای معمول آپارتمان‌های شهری را از بین ببرند. فضای کلی بسیار صمیمی و گرم بوده و معماران ترجیح داده‌اند تا دیوارهای بیرونی ساختمان از آجری سفید و بدون هیچ طرح و نقش و پوششی زینت‌بخش ساختمان باشد، اما این‌یک بعد ساختمان بوده و در طرفی دیگر ساختمان به‌طور کامل از شیشه پوشیده شده تا بتواند نور خورشید را به بهترین نحو ممکن وارد فضای داخلی کند.

ورودی ساختمان سبز در یک گودی بسیار ماهرانه‌ای قرارگرفته که در وسط این گودی یک درخت زیتون بی‌نظیر خودنمایی می‌کند و به‌واسطه آن زیبایی فوق‌العاده‌ای به فضا بخشیده شده است.

در طبقه دوم این خانه اتاق نشیمن، کتابخانه و آشپزخانه قرارگرفته‌اند که همگی پشت به حیاط مرکزی ساخته‌شده‌اند و طبقه اول به راه‌پله و گاراژ اختصاص‌یافته است. برای کاهش هزینه‌های نهایی پروژه فضای داخلی دارای ساده‌ترین نوع متریال بوده و از معماری مینیمال بهره می‌گیرد.

اما همه‌چیز در این پروژه به زیبایی طراحی و معماری آن نیست و مهم‌ترین ویژگی این ساختمان به خودکفایی آن در حفظ و تولید انرژی‌های طبیعی مربوط است. این خانه خودکفا توسط یک پمپ حرارتی زمینی که در داخل زمین قرارگرفته گرمای موجود درون زمین را به خود جذب کرده و همراه آن پنل‌های خورشیدی که در سقف تعبیه‌شده‌اند انرژی موجود در آسمان را به یک ژنراتور مبدل انرژی منتقل می‌کنند، درنهایت این کار منجر به کنترل شرایط زیست‌محیطی و ذخیره انرژی می‌شود.

نظر شما!!