» برج‌های دوقلوی ابوظبی با الهام از مشربیه

ابوظبی شهری با آب و هوایی بسیار گرم بوده، که در آن انتظار ریختن قطره ای باران از آسمان را نیز نمی توان داشت. زاویه قرارگیری خورشید و نور شدید آن باعث شده طراحان برج های دوقلو البحار ابوظبی دست به کار شده و این ساختمان های غول پیکر را بر اساس محیط بسازند. در ساخت این برج طراحان از مشربیه که یک وسیله ی سنتی ایجاد سایه در امارات می باشد بهره گرفته و بر روی ساختمان تماما از سلول های خورشیدی استفاده کرده اند، به طوری که آقای Chris Wilkinson، یکی از اعضای گروه داوران در مورد نمای برجهای البحار اذعان داشته : تا به حال چنین پوسته ای که توسط کامپیوتر کنترل شود با این وسعت ساخته نشده که آن را با بهترین حالت نور داخلی و خورشیدی هماهنگ سازد. این برج های دوقلوی ۱۴۵ متر ارتفاع داشته و در شب به شکل کریستال خود را نشان می دهند.

این اشکال هندسی، همچون یک سایبان، این دو برج را از تابش بی‌امان خورشید و گرمای شدید این منطقه، مصون نگاه می‌دارند. در واقع، این پنل‌های مثلثی شکلی که همچون یک پوسته‌ی مکانیکی، بخش آفتاب گیر این دو سازه را در بر گرفته، در واکنش به میزان نور خورشید و به صورت برنامه ریزی شده، باز و بسته می‌شوند.

این طرح که توسط معماران گروه “Aedas”، ارائه شده، در اصل از تزئینات مشبک و یکی از اصول معماری عربی به نام “مشربیة” (Masharabiya) الهام گرفته شده‌است. این تزئینات زیبا، همچون یک حفاظ و سایه‌بان، میزان نور ورودی به منزل را کنترل کرده و از آزرده شدن چشم و گرم شدن بیش از حد محیط، جلوگیری می‌کنند.

کنترل زمان و میزان باز و بسته شدن این شبکه‌ی مشبک، توسط برنامه‌ریزی کامپیوتری اعمال می‌شود.

عملیات احداث این دو برج در سال ۲۰۱۲ به اتمام رسید. هر کدام از این دو، ۲۹ طبقه و ۱۴۵ متر ارتفاع داشته و دارای نمایی شیشه‌ای هستند.

این سایه‌بان حفاظتی،  ضمن کنترل میزان نور ورودی، در کاهش ۵۰ درصدی مصرف انرژی این سازه‌ها  نیز نقش داشته و در نهایت به طور غیر مستقیم بر کاهش هزینه‌ها نیز تأثیر گذارند.

نظر شما در مورد این ایده چیست؟

نظر شما!!